• Dom
  • > Black jack

Black jack

 

Black JackJeżeli mówimy o grach karcianych, jakie oferują kasyn, black jack obok pokera jest najbardziej popularną grą, a stoły do gry w blackjack, a w przypadku internetowych kasyn do gry w blackjack online,  w cieszą się niemalejącą frekwencją.

Na pozór prosta i niewymagająca gra z łatwością mogłaby być osobnym przedmiotem na studiach, czy też dziedziną nauki z zakresu matematyki czy rachunku prawdopodobieństwa.

Na czym polega zatem ta gra ? Zasady black jack, jak już wspomnieliśmy wcześniej, są bardzo proste. Naszym przeciwnikiem jest krupier, czyli osoba rozdająca karty, czyli pracownik kasyna. Na początek krupier rozdaje po dwie karty – z tym, że obie są odkryte, natomiast w przypadku krupiera, odkryta jest tylko jedna z dwóch kart.

W rozdaniu blackjack chodzi o to, żeby skompletować układ kart dający nam tak zwane oczko – czyli dwadzieścia jeden punktów. Karty punktowane są następująco: karty od 2 do 10 punktowane są według ich nominalnej wartości, walet, dama i król to dziesięć punktów, natomiast as liczony jest za 1 lub 11 punktów – sam decydujesz, którą wartość chcesz przyjąć.

Prześledźmy przykładowe rozdanie… Krupier rozdaje po dwie karty – u siebie odkrywa 10 pik, nam rozdaje asa kier oraz 5 trefl. Przeanalizujmy co się stało. Krupier mając 10 pik ma na chwilę obecna dziesięć punktów – druga karta, pamiętamy, pozostaje zakryta – gracz wykonuje ruch jako pierwszy. Nasze karty przedstawiają wartość piętnastu punktów – nie jest to idealna pozycja wyjściowa. Nasze opcje na tym etapie gry to: dobrać kartę, bądź przekazać ruch krupierowi i czekać, jaką wartość posiada nieodkryta karta. Karty, które nas interesują ,to na pewno nic większego od szóstek. Idealna byłaby tu właśnie owa szóstka – która dałaby nam oczko. Pamiętajmy jednak, że ewentualne 21 nie kończy gry – krupier wciąż ma ruch – i jeżeli szczęśliwie także trafi oczko – mamy remis.

Wróćmy jednak do naszego przykładowego rozdania. Decydujemy się na dobranie karty – co w tym przypadku jest jedynym sensownym rozwiązaniem, zwłaszcza że krupier ma na wyjściu dziesięć punktów – i kart, które dałyby mu przewagę nasz naszymi piętnastoma punktami jest bardzo dużo. Tym samym prawdopodobieństwo, że wygra jest spore. Ale do rzeczy. Krupier wydaje nam kartę i jest to 4 kier. Jest to stosunkowo dobry układ, gdyż uzbieraliśmy na chwilę obecną 19 punktów, co dość mocno komplikuje sytuację krupierowi.

Oczywiście wciąż możemy dobierać dalej, jednak prawdopodobieństwo, że trafimy którąś z czterech dwójek jest naprawdę nikłe i nawet najlepsi gracze w black jack nie zdecydowaliby się na dobieranie. Jeżeli dobierana karta miałaby wartość, która po z sumowaniu z ilością punktów już uzbieranych na stole, przewyższy wartość 21 – przegrywamy rozdanie od razu – bez konieczności ruchu krupiera.  Wspomniany krupier dobiera 4pik, postanawia więc dobierać dalej, ale trafia na 10 karo – i przekraczając sumę dwudziestu jeden oczek przegrywając grę.

Jak widać, same zasady gry w blackjack są stosunkowo proste. I trzeba rzeczywiście przyznać, że tak w rzeczywistości jest. Na koniec warto także wspomnieć, że kasyna w internecie dają nam także możliwość gry w blackjack online. Zasady są identyczne, gra się bardzo przyjemnie, a sam przebieg rozdania jest dynamiczny i wartki. Dla wszystkich miłośników tej gry, blackjack online będzie idealnym rozwiązaniem.