Blackjack

Jeżeli mówimy o grach karcianych, jakie oferują kasyna, blackjack obok pokera jest najbardziej popularną grą, a stoły do gry w blackjack, a w przypadku internetowych kasyn do gry w blackjack online, w cieszą się niemalejącą frekwencją. Na pozór prosta i niewymagająca gra z łatwością mogłaby być osobnym przedmiotem na studiach, czy też dziedziną nauki z zakresu matematyki czy rachunku prawdopodobieństwa. Na czym polega zatem ta gra? Zasady blackjack, jak już wspomnieliśmy wcześniej, są bardzo proste. Naszym przeciwnikiem jest krupier, czyli osoba rozdająca karty, czyli pracownik kasyna. Na początek krupier rozdaje po dwie karty – z tym, że obie są odkryte, natomiast w przypadku krupiera, odkryta jest tylko jedna z dwóch kart.

W rozdaniu blackjack chodzi o to, żeby skompletować układ kart dający nam tak zwane oczko – czyli dwadzieścia jeden punktów. Karty punktowane są następująco: karty od 2 do 10 punktowane są według ich nominalnej wartości, walet, dama i król to dziesięć punktów, natomiast as liczony jest za 1 lub 11 punktów – sam decydujesz, którą wartość chcesz przyjąć.

Prześledźmy przykładowe rozdanie… Krupier rozdaje po dwie karty – u siebie odkrywa 10 pik, nam rozdaje asa kier oraz 5 trefl. Przeanalizujmy co się stało. Krupier mając 10 pik ma na chwilę obecna dziesięć punktów – druga karta, pamiętamy, pozostaje zakryta – gracz wykonuje ruch jako pierwszy. Nasze karty przedstawiają wartość piętnastu punktów – nie jest to idealna pozycja wyjściowa. Nasze opcje na tym etapie gry to: dobrać kartę, bądź przekazać ruch krupierowi i czekać, jaką wartość posiada nieodkryta karta. Karty, które nas interesują, to na pewno nic większego od szóstek. Idealna byłaby tu właśnie owa szóstka – która dałaby nam oczko. Pamiętajmy jednak, że ewentualne 21 nie kończy gry – krupier wciąż ma ruch – i jeżeli szczęśliwie także trafi oczko – mamy remis.

Wróćmy jednak do naszego przykładowego rozdania. Decydujemy się na dobranie karty – co w tym przypadku jest jedynym sensownym rozwiązaniem, zwłaszcza że krupier ma na wyjściu dziesięć punktów – i kart, które dałyby mu przewagę nasz naszymi piętnastoma punktami jest bardzo dużo. Tym samym prawdopodobieństwo, że wygra jest spore. Ale do rzeczy. Krupier wydaje nam kartę i jest to 4 kier. Jest to stosunkowo dobry układ, gdyż uzbieraliśmy na chwilę obecną 19 punktów, co dość mocno komplikuje sytuację krupierowi.

Oczywiście wciąż możemy dobierać dalej, jednak prawdopodobieństwo, że trafimy którąś z czterech dwójek jest naprawdę nikłe i nawet najlepsi gracze w blackjack nie zdecydowaliby się na dobieranie. Jeżeli dobierana karta miałaby wartość, która po z sumowaniu z ilością punktów już uzbieranych na stole, przewyższy wartość 21 – przegrywamy rozdanie od razu – bez konieczności ruchu krupiera.  Wspomniany krupier dobiera 4pik, postanawia więc dobierać dalej, ale trafia na 10 karo – i przekraczając sumę dwudziestu jeden oczek przegrywając grę.

Jak widać, same zasady gry w blackjack są stosunkowo proste. I trzeba rzeczywiście przyznać, że tak w rzeczywistości jest. Na koniec warto także wspomnieć, że kasyna w internecie dają nam także możliwość gry w blackjack online. Zasady są identyczne, gra się bardzo przyjemnie, a sam przebieg rozdania jest dynamiczny i wartki. Dla wszystkich miłośników tej gry, blackjack online będzie idealnym rozwiązaniem.